Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju

Myszołów zwyczajny / fot. Włodzimierz Stachoń
Myszołów zwyczajny / fot. Włodzimierz Stachoń

Podrozdziały:
Wprowadzenie
Instrukcja obsługi
Zasięg przewodnika

Furmaniec nad Tuchowem / fot. Wiktor Chrzanowski
Furmaniec nad Tuchowem / fot. Wiktor Chrzanowski

Cześć!
Na początek mam dobrą informację. Wykonałeś 90 % pracy, aby zdobyć „jej wysokość” Brzankę! Sam fakt zainteresowania się tematyką przewodnika uważam za wydarzenie co najmniej wyjątkowe. Przecież teraz mógłbyś zrobić coś zupełnie innego, a Ty planujesz wyjazd na Pogórze. Powiedz znajomym, rodzinie, że wybierasz się na Brzankę, a zobaczysz ich pełną emocji reakcję. Czy zdobędziesz szczyt Brzanki, nie zależy jednak od nich, ale od Ciebie.
Uważam, że nie jesteś przypadkowym czytelnikiem, że o Pogórzach Karpackich już wcześniej słyszałeś i wiesz, że warto tutaj przyjeżdżać. Moja w tym rola, aby przedstawić możliwości, które drzemią w regionie. Jeżeli w tym przewodniku szukasz inspiracji, to wspaniale. Cel jest znany, dlatego będzie łatwiej go osiągnąć.

Piotr Firlej – miłośnik Pogórza Karpackiego

Zanim wyruszysz na szlaki, ścieżki i bezdroża, zanim trasę marszu raz jeszcze zagrodzi paryja* i&nbsp:kolejny raz zachwycisz się rozległym widokiem, zanim zadumasz się nad kolejną, chylącą się ku upadkowi pogórzańską chałupą, poznaj Władysława Bochenka – poetę, prozaika urodzonego w Ołpinach, wychowanego w Jodłówce Tuchowskiej, który powracając w rodzinne strony, czas spędzony tutaj określa „czasem darowanym”.
Zawsze wydawało mi się (i ciągle jeszcze nie mogę pozbyć się tego wrażenia), że z tych okolic, gdzie się urodziłem i spędziłem swe dzieciństwo, jest wszędzie najdalej (…). Tak myślałem dawniej. Nie wiedziałem jeszcze wtedy, jak cenna była droga powrotu. A teraz, kiedy wracam w te strony, wydaje mi się, że czas mego pobytu w tych okolicach będzie czasem darowanym. Nic się wtedy nie stanie. Nie zachoruję na przykład, nie będę miał żadnych nieprzyjemności. Tak jakbym wracał do krainy prapoczątku, wydzielonej oazy, na którą nie działają złe siły.

Dla mnie czas spędzony przy pisaniu przewodnika, również każda z wycieczek w okolicach Brzanki jest „czasem darowanym”.

Skorzystaj z mojego doświadczenia, z tysięcy dni, które doprowadzają dzisiaj do osiągnięcia celu. W tym przewodniku na tacy podaję Ci gotowe rozwiązania. Napisałem go, abyś Ty mógł oszczędzać czas.

* Paryja – dolina, jar, miejsce niedostępne zdecydowanie o pejoratywnym wydźwięku, koniec drogi, miejsce ciężkie do życia.

Zespół talentów i umiejętności.
Gdyby nie grupa osób życzliwych, pracowitych, uzdolnionych, pasjonatów, która zdecydowała, że warto pomóc na etapie tworzenia przewodnika, dzieliła się chętnie pomysłami, nie byłoby tej publikacji w ogóle.

Zespół przewodnika tworzyli:
Monika Marszałek (teksty, adiustacja), Józef Kozioł (adiustacja, konsultacje), Marcin Lisak (mapy, skład publikacji), Mirosław Dryla (koordynacja wydawnicza), Bożena Wojtanowska (rysunki, grafika),
Wiktor Chrzanowski (zdjęcia), Włodzimierz Stachoń (zdjęcia), Dariusz Tyrpin (zdjęcia), Maciej Maziarka (zdjęcia).

Konsultacje merytoryczne:
Czesław Dutka, Halina Hołda, Bartłomiej Janusz, Marcin Wojciech Solarz, Mieczysław Solarz.

Przy powstaniu publikacji pomagali:
Iwona Baran, Wojciech Czopkowicz, Wiesław Czuba, Tomasz Guziak, Zuzanna Jarzębak, Marek Marchwica, Marcin Marszałek, Andrzej Mleczko, Justyna Pałosz, Agnieszka Płachno, Piotr Sadowski, Wojciech Sanek, Tadeusz Trojanowski, Marek Wójcik.

Wszystkim Wam oraz każdemu, kto choć w niewielkim stopniu przyczynił się do powstania tej publikacji, serdecznie dziękuję.
Do góry – spis treści

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju

Brzaneckie rozstaje / fot. Wiktor Chrzanowski
Brzaneckie rozstaje / fot. Wiktor Chrzanowski

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie RozwojuCzy przewodnik papierowy w czasach google i smartfonów jest potrzebny? Czy przewodnik – człowiek będzie potrzebny w dobie, kiedy informacje krajoznawcze zostają przypisane dokładnie do współrzędnych GPS? Wiem jedno: zawsze będzie potrzeba prezentacji przystępnej treści w atrakcyjnej formie.
Będąc na kursie przewodnickim, wielokrotnie słyszałem, a później sam uczyłem przyszłych przewodników: „opisujemy od ogółu do szczegółu”, „opowiadamy o tym, co widzimy”. Będąc z wykształcenia geografem, przypisuję historie, wydarzenia, nawet nieistniejące już obiekty lub legendy do jakiegoś miejsca, punktu w przestrzeni. Jeżeli nie mogę tego zapisać w mojej mapie wyobrażeniowej, ciężko mi to również zrozumieć.
Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju
Te podstawowe zasady stanowią najważniejsze zalety przewodnika.

W pierwszych podrozdziałach przewodnika zamieszczam artykuły, które mają charakter wprowadzający i ogólny. Dalej szczegółowość zagadnień staje się coraz większa, aż wreszcie pojawiają się gotowe do zastosowania propozycje wycieczek i niezbędna
w czasie wyjazdu baza turystyczna. Przewodnik to nie koniec, ale początek przygody w okolicach Brzanki, dlatego na końcu zachęcam do działania.
Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju
Korzystając z przewodnika, zwracaj uwagę na informacje dodatkowo oznaczone hasłami: „Kto pyta, nie błądzi”, „A to ciekawe!”, „Praktyczne info”. Mają one na celu zwrócenie uwagi na rzeczy ważne lub ciekawe. Dzięki nim szybciej odnajdziesz informacje, które Cię interesują.
Do góry – spis treści

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju

Wieża widokowa pod Brzanką / fot. Wiktor Chrzanowski
Wieża widokowa pod Brzanką / fot. Wiktor Chrzanowski

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie RozwojuPrzewodnik „Jej wysokość Brzanka” obejmuje obszar Lokalnej Grupy Działania Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju (gminy Gromnik, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Tuchów). Obszar ten znajduje się we wschodniej części województwa małopolskiego, w południowej części powiatu tarnowskiego. Centralnym punktem całego obszaru, widocznym niemalże z każdego miejsca jest Brzanka (536 m n.p.m.) na Pogórzu Ciężkowickim.

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie RozwojuGmina Gromnik zaprasza!
Położona w malowniczym krajobrazie u zbiegu Białej, Siemiechówki i Rzepianki gmina Gromnik od setek lat jest przystankiem na trasach komunikacyjnych pomiędzy Bieczem, Krakowem oraz Tarnowem a Grybowem. Jest swoistym małym centrum komunikacyjnym okolicy. Gmina Gromnik ma coraz więcej argumentów, aby przejeżdżający zatrzymywali się tutaj na dłużej. Enoturystyka – turystyka winna, zabytki sakralne na Szlaku Architektury Drewnianej i historyczne z pierwszej i drugiej wojny światowej, szerokie panoramy zachęcają odwiedzających do coraz większego, turystycznego zainteresowania.

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie RozwojuGmina Ryglice zaprasza!
W malowniczym krajobrazie, cichej i gościnnej okolicy Pasma Brzanki znalazła schronienie pełna pogórzańskiego uroku gmina Ryglice. Okoliczne „działy i doły” zakreślają horyzont tutejszego krajobrazu. W strukturę gminy natura i kultura wkomponowały licznie rozrzucone po terenie atrakcje. Miejsca, które przyjdzie nam tutaj oglądać, będą z pewnością niemałą okazją dla poszukiwaczy przygód. Dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku miasta, nic nie robiąc – oazą spokoju, miejscem wymarzonym – zacisznym.

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie RozwojuGmina Rzepiennik Strzyżewski zaprasza!
Gmina Rzepiennik Strzyżewski położona jest w połowie drogi pomiędzy Jasłem, Gorlicami a Tuchowem, Ciężkowicami i Bieczem. Zajmuje obszar płaskich, wydłużonych grzbietów w centralnej części Pogórza Ciężkowickiego. Charakter rolniczy gminy stanowi wyjątkowy walor krajobrazowy okolicy. Nie brakuje tutaj długich łagodnych wzniesień i miejsc widokowych. Zwiedzając okolicę, odnajdziesz miejsca pamięci, ślady I i II wojny światowej, ciekawą architekturę sakralną, dobrze zachowane stare drewniane chałupy, izby muzealne, liczne kapliczki i krzyże przydrożne. Nie brakuje tutaj miejsc niezwykłych.

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie RozwojuGmina Szerzyny zaprasza!
Położona na granicy Małopolski i Podkarpacia gmina Szerzyny przez wieki czerpała z bogactwa kulturowego tych dwóch regionów. Położona na ich skraju, zapomniana, po latach ponownie odkrywana przez odwiedzających. Jest coś wyjątkowego w gminie Szerzyny, co sprawia, że chce się tutaj powracać. To krajobraz południowej części Pasma Liwocza i Brzanki, rozrzucone w wielu miejscach wychodnie na Szlaku Skalnej Rzeźby, liczne zabytki kultury materialnej – stare chałupy, gospodarstwa rolne, cmentarze I wojny światowej, rzemiosło które przetrwało wieki. Tutaj powędrujesz licznymi szlakami pieszymi, konnymi, rowerowymi.

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie RozwojuGmina Tuchów zaprasza!
Stanowiąca centrum administracyjne południowej części regionu tarnowskiego gmina Tuchów, jest swoistym zapleczem dla rozwoju różnych form turystyki. Do najpopularniejszych zalicza się tutaj krótkie, kilkugodzinne wycieczki piesze, wycieczki rowerowe, również konne, a zimą skitourowe. Przebiegają tutaj liczne szlaki turystyczne, w tym edukacyjna ścieżka po Lesie Tuchowskim, Szlak Świętego Jakuba, szlak „Wokół Tuchowa”, Szlak Niepodległościowy, Szlak Cmentarzy z I Wojny Światowej. Tuchów jest również słynącym w regionie ośrodkiem pielgrzymkowym.

Jej wysokość Brzanka - Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju

Do góry – spis treści